9 stycznia kandydaci do bierzmowania z klas 8 odwiedzili siedzibę Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie przy ul. Stradomskiej 6. W czasie spotkania z Konradem Ciempką, dyrektorem Biura Regionalnego, dowiedzieli się, jak współcześnie wyglądają prześladowania chrześcijan. Od początku XXI wieku z powodu swojej wiary w Jezusa Chrystusa ucierpiało aż 350 milionów osób. Dla porównania – od początków istnienia Kościoła do XX wieku było to 75 milionów.

Młodzi ludzie poznali historie, o których milczą media: o 21 koptach, którzy zginęli w Trypolisie w 2015 roku, a ubrani byli w charakterystyczne pomarańczowe kombinezony; o irackim księdzu, który był torturowany w więzieniu i słyszał tylko jedno pytanie: „Czy wyrzekasz się swojego Boga?”; o dziewczynkach z chrześcijańskich rodzin, które są sprzedawane na targach niewolników za kilka dolarów; o chłopcu, który pilnując wejścia do kościoła, gdzie odprawiana była Msza święta, zatrzymał zamachowca – sam zginął, ale ocalił w ten sposób kilkaset modlących się ludzi.

Młodzi zobaczyli zdjęcia syryjskich miast, całkowicie zrujnowanych i przypominających Warszawę zniszczoną podczas II wojny światowej. W siedzibie stowarzyszenia pokazano im wreszcie spalone księgi liturgiczne, sprofanowane krzyże i ikony z Bliskiego Wschodu, a także dewocjonalia wykonywane własnoręcznie przez chrześcijan z Betlejem.

To spotkanie uświadomiło nam, że chrześcijaństwo jest najbardziej prześladowaną religią na świecie i trzeba dużo się modlić  zarówno za cierpiących, jak i za tych, którzy manifestują swoje okrucieństwo.

 

MODLITWA ZA PRZEŚLADOWANYCH CHRZEŚCIJAN


Boże, poprzez tajemnicze zrządzenie
Twej Miłości,
pozwoliłeś swemu Kościołowi uczestniczyć w cierpieniu Twego Syna,
wzmocnij nasze Siostry i Braci,
którzy z powodu swej wiary
są prześladowani.
Obdarz ich swoją mocą i wytrwałością,
aby w każdym ucisku
pokładali w Tobie całą swą ufność,
a w cierpieniu wiernie świadczyli
o Tobie.
Podaruj im radość z uczestnictwa
w ofierze Chrystusa
i obdarz pewnością, że ich imiona
są zapisane w Księdze Życia.
Daj im siłę do naśladowania Chrystusa,
która wesprze ich w dźwiganiu Krzyża,
a w utrapieniu ustrzeże
ich chrześcijańską wiarę.
Przez Chrystusa Pana naszego.
Amen.