Od 16 do 18 grudnia w naszej Parafii odbyły się Bronowickie Warsztaty Muzyki Liturgicznej. Poprowadził je znany kompozytor Piotr Pałka.

W czerwcu 1999 roku był dyrygentem Papieskiego Chóru w czasie spotkania z Janem Pawłem II na Krakowskich Błoniach. 7 kwietnia 2005 roku prowadził scholę papieską i współtworzył czuwanie modlitewne połączone z Białym Marszem i Eucharystią celebrowaną przez Ojca Świętego Benedykta XVI. Obecnie stoi na czele chóru „Voce Angeli” (Głosem Anioła), który działa przy Bazylice oo. Franciszkanów w Krakowie.

W warsztatach wzięli udział miłośnicy śpiewu liturgicznego z Krakowa i pobliskich miejscowości. Na początku zostali oni podzieleni na cztery głosy: sopran, alt, tenor i bas. Do wszystkich pieśni, nad którymi pracowali, muzykę skomponował sam prowadzący. Utwory nawiązywały do liturgicznego okresu Adwentu: „Mądrości, która…”, „Na Adwent”, „Niepokalane Serce Maryi”, „Zwiastujcie narodom nowinę”. Chór wychwalał tymi pieśniami Pana Boga podczas Mszy świętej w niedzielę o godzinie 13.00. Repertuar został uzupełniony przez: „Alleluja na Błoniach”, „Łaska Pana”, „Kto spożywa moje Ciało”, „Przyjmij Panie nasze dary” oraz „Uwielbiam Cię Abba”.

Na warsztatach zostały wygłoszone trzy konferencje: liturgiczna – przez o. Marcina Drąga OFM, duchowa – przez ks. Krzysztofa Porosłę oraz biblijna – przez ks. Stanisława Witkowskiego MS. Dzięki nim uczestniczy mogli owocnie rozpocząć ostatni tydzień przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Dotyczyły one treści i znaczenia tzw. wielkich antyfon adwentowych oraz znaków powtórnego przyjścia Chrystusa, które są przedstawione w Piśmie Świętym. Kapłani dali słuchaczom wiele wskazówek, które z pewnością pomogły im pogłębić wiarę oraz oczekiwać z bezgraniczną ufnością na spotkanie z Oblubieńcem.

Nie zabrakło czasu na integrację, wspólne rozmowy, dzielenie się doświadczeniami związanymi ze śpiewem liturgicznym oraz sposobem jego organizowania w innych parafiach.

Ważnym punktem programu była adoracja Najświętszego Sakramentu, która w bronowickiej parafii jest w każdą sobotę od 19.00 do 20.00. Była to okazja do spotkania z Bogiem żywym ukrytym w białej Hostii i rozmowy z Nim w całkowitej ciszy. Dzień rozpoczynał się jutrznią, a kończył kompletą, ponieważ te dwie godziny brewiarzowe są odmawiane codziennie we wspólnocie parafialnej. Zwyczaj ten trwa od 2010 roku. Został zapoczątkowany przez ówczesnego proboszcza ks. Józefa Caputę z racji Roku Kapłańskiego ogłoszonego w całym Kościele przez papieża Benedykta XVI. Uczestnicy modlili się wreszcie Koronką do Miłosierdzia Bożego, a przede wszystkim – brali udział w Eucharystii.

Z jednej strony na warsztatach otrzymali cenne wskazówki i nauki dotyczące techniki śpiewu, ale z drugiej dostali coś dużo ważniejszego – mogli jeszcze bardziej przybliżyć się do Boga, na którego chwałę śpiewa się w czasie liturgii. Były to dla nich rekolekcje, w czasie których mogli sobie uświadomić, że uwielbianie Pana jednym głosem jest modlitwą, pomaga w zjednoczeniu i sprawia, że udział w Mszy świętej staje się aktywny, radosny. Te cele muzyki kościelnej zostały przypomniane w trakcie niedzielnej homilii.

Organizatorzy dziękują wszystkim uczestnikom i mają nadzieję, że w przyszłym roku będą chętni do wzięcia udziału w kolejnej edycji.

Patronem medialnym wydarzenia była „Niedziela Małopolska”.