„Radośnie śpiewajcie Panu”

W niedzielne popołudnie 27.11.2022 r. odbył się w naszej parafii finał Dzielnicowego Konkursu Wokalno – Instrumentalnego Muzyki Chrześcijańskiej skierowanego uczniów do szkół podstawowych Dzielnicy VI Kraków – Bronowice.

W tegorocznej edycji wzięły udział dwie szkoły: Szkoła Podstawowa nr 153 im. Ks. Prof. Józefa Tischnera oraz Szkoła Podstawowa nr 93 im. Lucjana Rydla.

Konkurs odbył się w dwóch etapach.

W eliminacjach szkolnych Komisje wyłoniły zwycięzców, którzy przeszli do finału konkursu.

Zmagania przebiegały na bardzo wysokim poziomie. Uczestników finału oceniało jury w składzie: p. Bogdan Smok – Przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy VI Kraków Bronowice, ks. Dziekan Marian Wanat – Proboszcz parafii św. Wojciecha w Krakowie, p. Ewa Jawień – nauczyciel muzyki ze Szkoły Podstawowej nr 93 w Krakowie oraz p. Magdalena Malicka – dyrygentka scholii „Wojciechowe Nutki” działającej przy parafii św. Wojciecha.

Konkurs został rozstrzygnięty w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 1 – 4 oraz klasy 5 – 8.

Jury oceniało uczestników m. in. pod kątem doboru repertuaru, czystości i rytmiczności wykonania czy wyrazu artystycznego.

W kategorii klas 1 – 4 zwyciężyła uczennica klasy trzeciej ze Szkoły Podstawowej nr 93 Aleksandra Pawlica, która wykonała utwór zespołu Małe TGD „Skarb”, natomiast w kategorii klas 5 – 8 Maja Affeltowicz z klasy siódmej ze Szkoły Podstawowej nr 153 z utworem „Schowaj mnie”.

Na podium znalazł się również zespół z klasy czwartej z SP 93 w składzie: Emilia Dawid, Zuzanna Gurniak, Nadia Solarz i Emilia Wesołowska, który zajął drugie miejsce oraz Mateusz Wojnicz – Sianożęcki, uczeń klasy trzeciej z SP 153 im. Ks. Prof. Tischnera, który z utworem „Nie lękajcie się” zajął miejsce trzecie.

Wyróżnienia otrzymały: Aleksandra Moszner z klasy trzeciej, wykonująca utwór „Święty Niepojęty” zespołu Nie Ma Go Tu oraz zespół – duet z klasy czwartej: Beatriz Charamba Farias i Maria Nowińska, które zaśpiewały „Stoję dziś” zespołu Hillsong Worship. Cała trójka uczy się w Szkole Podstawowej im. Lucjana Rydla.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe, które ufundowane zostały przez Dzielnicę VI Bronowice oraz ks. Tomasza Bajera.

Konkurs zarówno na etapie zmagań szkolnych, jak i finałowych miał na celu przede wszystkim wyłonienie talentów wokalnych wśród dzieci, ale również popularyzację piosenek o tematyce chrześcijańskiej.

Zainspirował on uczestników do tworzenia ciekawych aranżacji utworów, a dla organizatorów oraz opiekunów stał się szansą na wymianę pomysłów i doświadczeń w zakresie upowszechniania śpiewu wśród dzieci oraz był ciekawym pomysłem na promowanie dziecięcej twórczości artystycznej.

Wspomniane cele nie są jedynymi.

Ten konkurs stał się również sposobnością do tego, aby (jak to widniało na plakacie pięknie przygotowanej przez p. Magdalenę Jaśkowiec sceny) „radośnie śpiewać Panu”.

A teraz czas na podziękowania:

Dziękujemy uczestnikom, biorącym udział w zmaganiach konkursowych, dzięki którym mogliśmy uczestniczyć w pięknym śpiewie na chwałę Bogu.

Wszyscy występujący zaprezentowali niezwykle wysoki poziom przygotowania oraz podzielili się ze słuchaczami swoim ogromnym talentem.

Dziękujemy rodzicom, opiekunom oraz wszystkim którzy wspierali występujących. Dziękujemy przybyłym gościom.

Dziękujemy jury, które bardzo profesjonalnie podeszło do swojego zadania i wyłoniło zwycięzców konkursu.

Dziękujemy fundatorom nagród.

Dziękujemy p. Monice Krzemińskiej, pani informatyk, która od zalążka służyła pomocą i wsparciem informatycznym całego przedsięwzięcie.

Dziękujemy:

  1. Małgorzacie Pietrusiewicz za pomoc w wyborze i zakupie nagród dla uczestników konkursu,
  2. Magdalenie Jaśkowiec, która przygotowała wystrój sali,
  3. Markowi Łażewskiemu, który jak zawsze niezawodnie, nagłośnił całe wydarzenie oraz upamiętnił je na pamiątkowym nagraniu oraz fotografiach,
  4. Anecie Noga za pomoc w przygotowaniu sali oraz wsparciu we wszystkich działaniach,

Łukaszowi Karasiowi, który ogarniał to, czego ogarnąć się nie dawało.

Dziękuję p. Wojciechowi Jopkowi, który doskonale wcielił się w rolę konferansjera.

Dziękuję p. Maciejowi Guzikowskiemu, Dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 93, który dodając skrzydeł zainspirował mnie do zorganizowania konkursu na szerszą niż szkoła skalę.

Na samym końcu pragnę podziękować ks. Tomaszowi Bajerowi, który z oddaniem pełnił rolę współorganizatora całego wydarzenia. Dziękuję za poświęcony czas i serce włożone w przygotowanie oraz realizację konkursu na każdym etapie projektu.

Choć finał pierwszej edycji Dzielnicowego Konkursu Wokalno – Instrumentalnego Muzyki Chrześcijańskiej dobiegł już końca, to ufam, że tak naprawdę to nie koniec, a początek i że tegoroczny konkurs był pierwszym krokiem do stworzenia pięknej tradycji.

Izabela Karaś