ŚLADAMI ŚW. RAFKI I ŚW. CHARBELA
Dzień 1 WARSZAWA – LIBAN 04.10.2023
Przejazd z Krakowa do Warszawy.
Zbiórka na lotnisku Okęcie w Warszawie o godz. 19.30. Przelot bezpośredni na trasie Warszawa – Bejrut (godz. 22.25 – 02.55).
Dzień 2 BALAMAND – BATROUN 05.10.2023
Śniadanie. Wyjazd do Balamand – od 1603 miejscowość Balamand jest centrum prawosławnego klasztoru w Antiochianii, poświęconego Dziewicy Maryi i św. Jerzemu. Pozostaje miejscem modlitwy i kontemplacji. Odwiedzimy klasztor Matki Bożej z Nouriej (Matka Boża Światła) w Hamacie: około roku 503 dwaj marynarze znaleźli się w niebezpieczeństwie na morzu. Modlili się do Najświętszej Maryi Panny, aby ich uratowała. Matka Boża objawiła im się i prowadziła ich bezpiecznie do brzegu. Aby oddać Jej cześć, wyrzeźbili jaskinię, gdzie zobaczyli światło, które się wyłoniło. Prawosławny klasztor został zbudowany w XVII wieku. Odwiedzimy piękne miasto Batroun. Powrót do hotelu, kolacja i nocleg.
Dzień 3 MAGHDOUCHE – TYR – SYDON 06.10.2023
Śniadanie, Wyjazd do Maghdouche – nawiedzenie sanktuarium Matki Boskiej Oczekującej, wybudowanego w miejscu groty, gdzie według tradycji Maryja miała oczekiwać powrotu Jezusa z Sydonu.
Pozostałości najważniejszych miast fenickich Tyru i Sydonu. Tyr: ruiny starożytnej nekropolii, term, największego na terytorium Cesarstwa Rzymskiego hipodromu, ulic kolumnowych. Sydon: zamek morski Krzyżowców, targ, odnowione uliczki żydowskie oraz pałac rodziny Debbane. Powrót do hotelu na kolację i nocleg.
Dzień 4 ANNAYA – JRABATA – KFIFANE 07.10.23
Śniadanie. Tego dnia będziemy poznawać świętych, którzy żyli w Libanie. Szczególną osobą jest zakonnica św. Rafka, której sanktuarium znajduje się w miejscowości Jrabta. Św. Rafka za życia doznawała wielkich cierpień. Doświadczona była ślepotą, bolesną amputacją oczu, silnymi bólami, a także paraliżem. Dlatego też jest patronką osób przewlekle chorych i chorych na raka, którym wyprasza skutecznie łaski uzdrowienia. Poznamy także osobę św. Nimatullaha al-Hardiniego, wychowawcy i nauczyciela św. Charbela i mnicha, który również jest wielkim świętym, a którego ciało nie ulega zepsuciu. Jego relikwie znajdują się w miejscowości Kfifane. Program: Będziemy się modlić o uzdrowienie z chorób oczu przy grobie św. Rafki. Można tam dostać piasek z grobu, który słynie z cudów uzdrowień za wstawiennictwem tej świętej. Kolacja libańska. Powrót do hotelu na nocleg.
Dzień 5 BEQAA KAFRA (Dom rodzinny Św. Charbela oraz grota, w której modlił się jako dziecko), LAS BOŻYCH CEDROW, ŚWIĘTA DOLINA KADISHA 08.10.2023
Śniadanie, wyjazd do miejsc związanych z postacią Św. Charbela. Bekaa Kafra to wioska Świętego, na wysokości 1500 m n.p.m.
Przejazd do Lasu Bożych Cedrów na wysokości 2000 m n.p.m. – odpoczynek. Potem nawiedzenie Klasztoru św. Antoniego w Qozhaya na terenie tzw. Doliny Świętych, gdzie w surowych warunkach mieszkali pustelnicy. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.
Dzień 6 HARISSA – JEITA – BYBLOS 09.10.2023
Śniadanie. Harissa – bardzo ważny ośrodek pielgrzymowania chrześcijan libańskich – miejsce rozwiniętego kultu maryjnego, Sanktuarium Matki Bożej Pani Libanu, Katedra Maronicka.
Wycieczka do Jeita Grotto i wizyta w najdłuższej jaskini na Bliskim Wschodzie (dodatkowa opłata), znajduje się około 11 mil (18 km) na północ od Bejrutu. Składa się z dwóch oddzielnych, ale połączonych ze sobą, wapiennych jaskiń i szczyci się długością 9,5 km. Jeita Grotto jest jednym z najbardziej niesamowitych aglomeracji stalaktytów i stalagmitów, uważanej za dumę Libanu i jest finalistą w konkursie „Nowych Siedem Cudów Świata”.
Byblos – najwspanialszy niegdyś port fenicki eksportujący drewno cedrowe do Egiptu, miejsce powstania alfabetu fenickiego. Zabytki wpisane na listę UNESCO: mury obronne, stare miasto, kościół św. Jana, zamek krzyżowców, fenicka świątynia, teatr rzymski.
Czas wolny na plaży. Powrót do hotelu, kolacja i nocleg.
Dzień 7 ZAHLE – BAALBEK – KSARA 10.10.2023
Śniadanie, Msza. Matka Boża z Zahleh, zwiedzanie sanktuarium. Zwiedzanie Baalbek – kamień kobiety ciężarnej (największy kamień na świecie), świątynia Wenus, świątynia Jowisza, ruiny rzymskie.
Odwiedzimy jaskinie Ksara. Czas na degustację win i zakupy. Powrót do hotelu na kolację i nocleg,
Dzień 8 BEJRUT – ANNAYA 11.10.2023
Śniadanie. Zwiedzanie Bejrutu – Corniche tętniący życiem deptak spacerowy wzdłuż morskiego brzegu. Następnie Spacer po odnowionym Starym Mieście, muzeum narodowe.
Annaya. Zwiedzimy klasztor, gdzie św. Charbel spędził swoje życie oraz pustelnię, gdzie przebywał do śmierci. Opowiemy o najbardziej spektakularnych cudach, które są zarejestrowane w księgach klasztornych. Do dzisiaj udokumentowanych jest ponad 24 tys. cudów, które dokonały się za wstawiennictwem Świętego. Przy grobie odbędzie się Msza. Dla osób chorych – modlitwa o uzdrowienie przy grobie św. Charbela i namaszczenie świętym olejem. Czas wolny na plaży. Powrót do hotelu, kolacja i nocleg.
Dzień 9 LIBAN – WARSZAWA 12.10.2023
Po wczesnym śniadaniu przejazd na lotnisko, odprawa i wylot do Polski. Przelot bezpośredni na trasie Bejrut – Warszawa (godz. 03.50 – 06.30). Zakończenie pielgrzymki.
Przedstawiony program jest programem ramowym i kolejność zwiedzania może ulec zmianie
Zapisy do końca marca w zakrystii naszego kościoła. Można też napisać na maila: nawara.dariusz@gmail.com
Koszt: 2100 zł + 730$
- do końca kwietnia – 1100 zł
- do końca czerwca – 1000 zł
- po przylocie do Libanu – 730$
W cenę wliczone są:
- 8 noclegi w hotelu 4* (pokoje 2 osobowe)
- Transport komfortowym autokarem w Libanie (9 dni)
- Wyżywienie (szwedzki bufet): śniadania i kolacje
- Woda mineralna na cały pobyt
- Usługi przewodnika lokalnego
- Bilet lotniczy
- Ubezpieczenia
- Słuchawki
- Wstępy: BEITEDDINE – JASKINIA JEITA – BYBLOS – LAS CEDRÓW LIBAŃSKICH – MUZEUM NARODOWE – TYR – SYDON
W cenę nie wliczono:
- Wydatków osobistych
- Obiadów
- Świadczeń dodatkowych nie zawartych w ofercie
- Napojów do posiłków
- Napiwków dla przewodników, kierowców i obsługi hotelowej 60$