Kandydaci do bierzmowania z klas 7 i 8 w ramach spotkania formacyjnego 11 grudnia odwiedzili siedzibę Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie przy ul. Stradomskiej.

Usłyszeliśmy świadectwo dyrektora krakowskiego oddziału stowarzyszenia – Konrada Ciempki. Poznaliśmy szokujące liczby: ok. 75 milionów chrześcijan zginęło z powodu wiary do 2018 roku; w XXI wieku 350 milionów chrześcijan doświadcza prześladowań lub dyskryminacji na tle religijnym; co 7 chrześcijanin na świecie nie może swobodnie wyznawać swojej wiary; w 26 krajach prześladowania są krwawe.

W słowie „prześladowanie” ukryte jest inne polskie słówko „ślad”. To dowodzi, że w ten sposób próbuje się zamazać ślady po kimś, w tym wypadku po wyznawcach Jezusa.

Poznaliśmy kilka konkretnych przykładów prześladowań. Asia Bibi była niesłusznie więziona i skazana na karę śmierci. Kiedy w 2018 roku, w Niedzielę Solidarności, modlono się w intencji Pakistanu, wydano wreszcie wyrok uniewinniający ją.

Na Filipinach w I Niedzielę Adwentu tego roku, chciano dokonać zamachu w katedrze. Napastnik został powstrzymany przez młodego ochroniarza, który dzięki swojemu heroizmowi uratował życie ponad 1000 modlących się chrześcijan.

Kilka lat temu jeden z kapłanów był torturowany i ostatecznie porzucony na przedmieściach Bagdadu. Uratowali go tamtejsi chrześcijanie. Przetransportowano go do szpitala we Włoszech, gdzie przeszedł operację. Po rekonwalescencji postanowił wrócić do Iraku i dalej tam posługiwać.

Często terroryści dają wyznawcom Jezusa trzy opcje: wybór islamu, płacenie podatku w wysokości kilku tysięcy dolarów miesięcznie, opuszczenie domu do 24 godzin.

W swoich modlitwach pamiętajmy o tych, którzy dzisiaj cierpią z powodu swojej wiary i którzy nie mogą swobodnie jej wyznawać.